Zbyt s³one te makarony

Interesuj¹ce dzieje s³awnego w³oskiego produktu wynalezionego byæ mo¿e na Sycylii w arabskich jeszcze czasach i póŸniej szeroko rozpowszechnionego na sto³ach w domu i w jad³odajniach.

Kobieta robi¹ca makaron
Kobieta robi¹ca makaron
Rzym - Museo Nazionale delle Paste Alimentari

Jednymi z najbardziej popularnych potraw œwiata s¹ ry¿, chleb w ró¿norakiej postaci i makaron .
Makaron mo¿e byæ œwie¿y b¹dŸ suchy i oba s¹ znane i cenione szeroko. Œwiezy to makaron wyrabiany w domu a suchy jest produktem przemys³owym. Œwie¿e ciasto zrobione jest z m¹ki z tzw. miêkkiego ziarna ( z tej samej m¹ki piecze siê chleb) i ³atwo mo¿na je obrabiaæ na ró¿ne sposoby w domu. Suche makarony produkuje siê z m¹ki z tzw. twardego ziarna i wymaga to specjalnego wyposa¿enia.
Vincenzo Campi - Kuchnia
Vincenzo Campi - "Kuchnia" (fragment)
Mediolan - Pinacoteca di Brera
Pszenica na miêkkie ziarno nie ma specjalnych wymagañ klimatycznych, lecz ta na twarde ziarno uprawiana jest jedynie na po³udniu Europy nad Morzem Œródziemnym (W³ochy, Prowansja na po³udniu Francji). Handel tym zbo¿em by³ bardzo intensywny ju¿ od Œredniowiecza.
Pierwsze dokumenty odnosz¹ce siê do produkcji i handlu makaronem na pó³wyspie Apeniñskim pochodz¹ z XII i XIIIw. Wiadomo te¿, iz na Sycylii znany by³ makaron znacznie wczeœniej i to pozwala polemizowaæ z tez¹, jakoby makaron przywióz³ do W³och Marco Polo w XIII w.
Ju¿ w tamtych czasach produkowano makaron w specjalnych budynkach wyposa¿onych w kosztowne i zajmuj¹ce du¿o miejsca wyposa¿enie. Szerzej makaron zaczyna byæ obecny na sto³ach w³oskich pocz¹wszy od pó¿nego renesansu. By³ on bardzo kosztowny, jego cena by³a wy¿sza ni¿ miêsa . Wydaje siê bardzo dziwne, ¿e produkt obecnie tak popularny, by³ niegdyœ tak drogi, lecz dokumenty i nawet literatura pokazuj¹ wrêcz luksusowy charakter tego produktu.
Wspania³y jest przyk³ad z opowieœci Boccacia "Dekameron" ( ok. 1350 ) , gdzie w dniu ósmym, nowela trzecia Boccacio pisze:
..W okolicy , zwanej Bengodi... na pó³noc od niej znajduje siê góra , ca³a z tartego parmezanu , na której stoj¹ ludzie i niczym innym sie nie zajmuj¹ , tylko wyrabianiem makaronu i nadziewanych pierogów. Gotuj¹ je w rosole z kap³onów ...
Wysokie koszty makaronu zale¿a³y oczywiœcie od kosztów produkcji. Drogi by³ nie tylko surowiec, czyli ziarno, lecz przede wszystkim oprzyrz¹dowanie do produkcji makaronu. Pierwsze maszyny by³y drewniane, dopiero pó¿niej w coraz wiêkszym stopniu by³y produkowane z metali kolorowych. Surowiec na te maszyny, czyli metale kolorowe osi¹ga³y wrêcz niebotyczne ceny. I tak funt br¹zu kosztowa³ 18 lirów, funt miedzi 24 liry, a - dla porównania - funt miêsa 6 soldów, czyli 6/20 lira (obecnie ceny miêsa i metali kolorowych s¹ porównywalne). Rzemieœlnicy, którzy te maszyny produkowali, to przede wszystkim byli odlewnicy i tak¿e cieœle. Odlewnicy dot¹d pracuj¹cy g³ownie na potrzeby Koœcio³a i wytwarzaj¹cy dzwony i pos¹gi musieli siê przestawiæ na zupe³nie inn¹ dzie³alnoœæ.
Giovanni Battista Torriglia -
Giovanni Battista Torriglia - "Œlinka do ust"
Rzym - Museo Nazionale delle Paste Alimentari
Do maszyn u¿ywano napêdu wodnego i konstruowano coraz doskonalsze mechanizmy umo¿liwiaj¹ce wci¹¿ wiêksz¹ produkcjê w coraz krótszym czasie. Pomimo ulepszeñ technicznych i rozwoju "sztuki produkcji makaronu" koszty by³y wci¹¿ bardzo wysokie. W 1750 r. maszyna do produkcji makaronu kosztowa³a w przybli¿eniu 1 300 000 lirów. To by³ mniej wiêcej kapita³ odpowiadaj¹cy cenie wielkiego i piêknego domu. Wprawdzie maszyna mog³a pracowaæ przez lata, ale nak³ad pocz¹tkowy by³ olbrzymii, co wyjaœnia, przynajmniej w czêsci, wysok¹ cenê makaronu, popart¹ dodatkowo presti¿em produktu.
Sztuka "makaroniarzy" rozprzestrzenia siê wraz z rozwojem techniki i nowych Ÿróde³ energii. Pocz¹wszy od osiemnastego wieku makaron jest produkowany w jakoœci coraz lepszej i staje siê po¿ywieniem bardzo popularnym, szczególnie w tawernach, gospodach, hotelach etc. Jego rosn¹ca jakoœæ, mo¿liwoœæ ³atwego transportu i prostota przygotowania uczyni³a go daniem bardzo po¿¹danym.
Ludzie podró¿uj¹cy, zw³aszcza ubodzy, jeszcze nie tak dawno czêsto na piechotê obok mu³a z baga¿em, co 6 - 7 godzin zwykle odpoczywali i wielka misa makaronu z kawa³kiem kie³basy z konia lub os³a by³a akurat na ich mo¿liwoœci.
W pierwszych dziesiêcioleciach XV w. podawano go z serem i pieprzem . Gotowano go w rosole z miêsa i sos z miêsa mu czêsto towarzyszy³. Oczywiœcie w dni postne trzeba by³o zrezygnowaæ z miêsa i tu zastêpowano go sosem z pomidorów i pesto (pasta z bazylii).
W domu przez d³ugi czas makaron by³ produktem œwi¹tecznym, podawano go przede wszystkim w niedzielê i by³ ozdob¹ sto³u. Ró¿ne rodzaje makaronu znane obecnie jak spaghetti, tortelini, ravioli, lasagne i inne te¿ maj¹ sw¹ ju¿ sw¹ d³ug¹ historiê.
Z makaronem nieroz³¹czny jest tak¿e widelec na którym ten makaron zgrabnie owijamy podczas jedzenia. Jeden z autorów XIV wieku opowiada ¿e ju¿ wówczas widelec by³ znany we W³oszech. Makaron rzadko pojawia siê w traktatach kulinarnych przesz³oœci, gdy¿ uwa¿ano, ¿e nie jest to "wielka kuchnia", lecz tak proste danie, ¿e nie warto o nim pisaæ.
I tak przedstawia siê opowieœæ o artykule ¿ywnoœciowym, popularnym i lubianym dziœ niezwykle. Reprezentuje on wa¿n¹ czêœæ w³oskiego eksportu na ca³y œwiat i stanowi niemal symbol W³och.
powrót do menu