Pietro di Giovanni d'Ambrogio,
Wniebowziêcie Marii (fragment)
Anio³y
Pietro di Giovanni d'Ambrogio,
Wniebowziêcie Marii (fragment)
Telogowie, mistycy i poeci debatowali przez stulecia, jak mog¹ wygl¹daæ anio³y i kiedy mo¿emy je zobaczyæ? Dla artystów, bez w¹tpienia , anio³y s¹ widzialne i sposoby ich przedstawienia zmienia³y siê, tak jak sztuka i spo³eczeñstwo zmienia³y siê w ci¹gu wieków.
Mo¿emy spotkaæ obrazy uskrzydlonych istot - mê¿czyzn, kobiet i zwierz¹t w wielu kulturach antycznych. Niektóre z tych "protoanio³ów" bardziej znane to monumentalne uskrzydlone figury z pa³aców asyryjskich, rzymskie uskrzydlone istoty z Pompejów, i w szczególnoœci grecka bogini Nike, reprezentuj¹ca kulturê klasyczn¹.
Skrzydlaty byk 
o ludzkiej twarzy z Asyrii, Luwr,Pary¿ Duch uskrzydlony, Villa Publio Fannio Sinistore, Pompeje Nike _z_Samotraki_rzezba_hellenistyczna_II-IIIw.p.n.e.
Przez wieki czyniono próby, by ustaliæ organizacjê anio³ów. Najczêœciej cytuje siê tu dzie³o syryjskiego mnicha z V w.n.e., Pseudo Dionizego Aeropagity "Hierachia niebieska". W ksiêdze tej wymienia on trzy hierarchie po trzy chóry anielskie, coraz mniej znacz¹ce:
(1) serafiny, cherubiny i trony (2) panowania, cnoty i potêgi (3) ksi¹¿êta, archanio³y i anio³y . Pierwsza hierarchia s³u¿y, by adorowaæ Boga , druga kontempluje wszechœwiat a trzecia zajmuje siê sprawami ludzi . W tej trzeciej hierarchii ksi¹¿êta czuwaj¹ nad narodami, archanio³y zajmuj¹ siê lud¿mi w sytuacjach nadzwyczajnych zaœ anio³owie funkcjonuj¹ jako stra¿nicy dnia codziennego.

Portrety anio³ów
"I widzia³em innego potê¿nego anio³a zstêpuj¹cego z nieba, odzianego w ob³ok, z têcz¹ woko³o g³owy, którego oblicze jaœnia³o jak s³oñce, nogi zaœ jego by³y jak s³upy ognia" (Apokalipsa, 10,1)
Wyobra¿enia anio³ów rozwija³y siê poprzez wieki, od p³askich, eterycznych i malowanych z³otem w Œredniowieczu , poprzez ca³kiem ju¿ realne i na t³ach rzeczywistych w Renesansie do mocno zmys³owych w baroku. Wspó³czesne obrazy kontynuuj¹ tradycjê przedstawiania anio³ów i przekonanie, ¿e anio³y s¹ trwa³ym elementem sztuki.
Wiêkszoœæ anio³ów nie ma imienia i pe³ni sw¹ funkcjê nie szukaj¹c chwa³y ziemskiej zadawalaj¹c siê s³aw¹ niebiesk¹. Pierwsze chrzeœcijañskie wyobra¿enia anio³ów by³y wyidealizowane, lecz skromne. Szata w jednym lub dwu kolorach i jedyn¹ ozdob¹ s¹ skrzyd³a, Jednakowo¿ od pocz¹tku by³y anio³y traktowane specjalnie. S¹ to Gabriel, Micha³ i Rafa³ (grecki Raphael). S¹ ubrani z przepychem i ksi¹¿êcymi ozdobami i spe³niaj¹ wa¿ne funkcje w opowieœciach z Biblii.
Guariento di Arpo, Anio³, 1354 , Museo Civico, Padwa. Piero della Francesca, 
 Madonna brzemienna, 1467, Monterchi Rafael, Anio³, 1501,  Pinacoteca Tosio Martinengo, Brescia Bernini, Ekstaza œw.Teresy, 1650, Rzym, Koœció³ Santa Maria della Vittoria
W Starym i Nowym Testamencie jest wiele opisów anio³ów i pewne fragmenty z ich udzia³em sta³y siê podstaw¹ dla obrazów tworz¹cych wystrój koœcio³ów. Zaliczamy tu np. Ofiarê Izaaka, Zwiastowanie, Narodziny Chrystusa, Zmartwychwstanie, Wniebowziêcie i Sad Ostateczny. .

Pos³añcy niebiescy
"...zwiastujê wam radoœæ wielk¹, która bêdzie udzia³em wszystkiego ludu. (Lukasz, 2,10)
Anio³owie s¹ przede wszystkim pos³añcami. S³owo anio³ pochodzi z greckiego angelus - pose³, wys³annik, zwiastun. Jedn¹ ze scen malowanych najczêœciej w sztuce chrzeœcijañskiej - i specjalnie ulubion¹ przez malarzy renesansu - jest Zwiastowanie. Archanio³ Gabriel , m³odzian ze s³odkim obliczem, o piêknych skrzyd³ach klêczy przed Mari¹ trzymaj¹c ga³¹zkê lilii - symbol czystoœci Marii. Go³êbica unosi siê nad Mari¹ i promieñ œwiat³a pada na jej g³owê symbolizuj¹c niepokalane poczêcie.
Simone Martini, Zwiastowanie, 1333, Uffizi Florencja Donatello, Zwiastowanie, 1435,  
Santa Croce, Florencja Taddeo Gaddi, Zwiastowanie 
pasterzom, 1328, Santa Croce, Florencja Botticelli, Mistyczne narodziny, 1500, 
National Gallery, Londyn
W scenach Narodzenia mamy zwykle anio³ów lub chór anielski w niebiesiech nios¹cy wieœæ o tym radosnym zdarzeniu pasterzom z okolicy.

Zastêpy anielskie
Artystom podoba³a siê mo¿liwoœæ przedstawiania wielkich grup anio³ów i odkrywanie niezliczonych sposobów o¿ywiania i urozmaicania takich scen. Czasami przedstawiali grupy anio³ów œciœniête wokó³ tronu niebieskiego na którym zasiada Dziewica z Dzieci¹tkim, czyli tak zwana Maesta, bardzo czêsta w Œredniowieczu. W innych przypadkach anio³y pojawiaj¹ siê cebruj¹c wniebowziêcie Chrystusa zmartwychwsta³ego.
Guariento di Arpo, Anio³y,Padwa Cimabue, Maesta, 1292, Louvre Taddeo Gaddi, Wniebowst¹pienie, 1329, Santa Croce, Florencja Ridolfo Ghirlandaio, Koronacja Dziewicy, Awinion, Francja
Czêsto widzimy zastêpy anielskie graj¹ce muzykê. Anio³y muzykuj¹ce czêsto s¹ utrwalone w scenach zwi¹zanych z Wniebowziêciem Panny Marii. Przedstawienie instrumentów muzycznych: tr¹b, harf, tamburynów w tych scenach jest czêsto drobiazgowe i precyzyjne i dostarcza cennych informacji badaczom dawnej muzyki.

Cherubiny
A kiedy ju¿ wypêdzi³ cz³owieka, postawi³ przed ogrodem Eden Cherubów.... Ksiêga Rodzaju (Genezis),3,24
Cherubin to nie Kupido ( rzymski bo¿ek mi³oœci przedstawiany jako ch³opaczek z ³ukiem i strza³ami), jednak wizualnie jest czêsto nie do odró¿nienia. Kupid, znany Grekom jako Eros, jest symbolem mi³oœci zmys³owej. Cherubin, bez w¹tpienia, ma znaczenie wy³¹cznie duchowe i niebiañskie. Cherubiny nale¿¹ do drugiej grupy w hierarchii anio³ów i s¹ pierwszymi anio³ami wymienionymi w Biblii, w ksiêdze Genezis.
W sztuce bizantyjskiej i w Europie œredniowiecznej przedstawienia cherubinów zwykle s¹ ograniczone do samej twarzy, okr¹g³ej i stylizowanej , ze skrzyde³kami. PóŸniej cherubiny rzadko nosz¹ ubrania, czêsciej s¹ ukwiecone. Zwykle s¹ t³uœciutkie, z ró¿owymi poœladkami i u¿ywane jako element dekoracyjny zarówno w sztuce religijnej jak i mitologicznej.
Pojawiaj¹ siê czêsto wraz z Dzieci¹tkiem Jezus, towarzysz¹ Madonnie - jak w s³ynnej Madonnie Sykstyñskiej Rafaela. Maria czêsto dla podkreœlenia jej funkcji matki niebieskiej, otoczona jest przez mnóstwo cherubinów igrah¹cych dooko³a niej jak dzieci.
Andrea Mantegna, Madonna cherubinów, 1480, Pinacoteca di Brera, Mediolan Andrea Mantegna, Okulus na sklepieniu Camera degli Sposi, 1470, Pa³ac ksi¹¿êcy, Mantua Rafael, Madonna Sykstynska ,1514, Gemäldegalerie, Drezno
Sposoby latania
...s³ysza³em szum ich skrzyde³ jak szum wielkich wód, jak g³os Wszechmocnego, jak ha³as t³umu, jak wrzawa wojska; a gdy stanê³y, opuœci³y swoje skrzyd³a. (Ezechiel 1,24)
W swych zadaniach poœredników miêdzy niebem i ziemi¹ anio³owie pos³uguj¹ siê swymi skrzyd³ami, które je przenosz¹ z jednego œwiata do drugiego. Kiedyœ wierzono, ¿e anio³y s¹ odpowiedzialne za obroty cia³ niebieskich. Artyœci poprzez wieki pokazuj¹ lot anio³ów coraz dos³owniej. A¿ do wieku IV anio³owie byli przedstawiani bez skrzyde³. W malarstwie œredniowiecznym mo¿emy znale¿æ przdstawienia serafinów z nale¿nymi im szeœcioma skrzyd³ami . W Renesansie artyœci stopniowo opanowywali coraz lepiej techniki niezbêdne do ukazywania anio³ów ze skrzyd³ami faktycznie umo¿liwiaj¹cymi im lot. W tym celu studiowali lot ptaków, szczególnie z umiêœnionymi skrzyd³ami jak gêsi i ³abêdzie.
Giusto de'Menabuoi, Anio³, 1476, Baptysterium, Padwa Carlo Braccesco, Tryptyk zwiastowania, 1490, Luwr, Pary¿ Rafael, Madonna pod baldachimem, 1507, Galeria Palatina, Florencja Federico Barocci, Obrzezanie, 1590, Luwr, Pary¿
Widoki lec¹cych anio³ów z ty³u lub z do³u staj¹ siê ulubionymi tematami malarzy i lot anio³ów nie jest ju¿ naturalnym aktem bezcielesnego ducha lecz zaczyna byæ przedstawiany jako rzeczywisty wysi³ek.

Bitwa miêdzy dobrem i z³em
...Szatan...ujrza³ w gêstwinie serafinów groŸnych miejsce, gdzie razi³ miecz Micha³a, k³ad¹c ca³e oddzia³y za jednym zamachem.
(John Milton, Raj utracony VI, 313-319)
Z³o zdaje siê inspirowaæ malarzy i pisarzy bardziej ni¿ dobro. W "Piekle" Dantego i "Raju utraconym" Miltona mamy malownicze obrazy walki miêdzy anio³ami zbuntowanymi prowadzonymi przez Szatana i dobrymi pod wodz¹ archanio³a Micha³a, (potem œw.Micha³a) ubranego w zbrojê i wywijaj¹cego mieczem. Szatan czasami przyjmuje wygl¹d ludzki, lecz nawet wtedy ma ogon i skórzaste skrzyd³a, czasami przedstawiany jest w postaci smoka.
Rafael, Micha³ walcz¹cy ze smokiem, 1518, Luwr Pary¿ Anio³, karta z tarota z XVw. Ferrara Pary¿ Fra Angelico, S¹d Ostateczny, 1431, Muzeum San Marco, Florencja Masaccio, Wygnanie z raju, 1426, Kaplica Brancacci, koœció³ Santa Maria del Carmine, Florencja
W ksiêdze Apokalipsy mamy bardzo wyrazisty opis koñca œwiata i S¹du Ostatecznego. Anio³owie dm¹cy w tr¹by, czterech jeŸdŸców Apokalipsy i Chrystus s¹dz¹cy ¿ywych i umar³ych - to wizje wci¹¿ obecne w malarstwie. Tak¿e wygnanie pierwszych grzeszników z raju przez uzbrojonego w miecz anio³a i walka Jakuba z anio³em (pod któr¹ to postaci¹ objawi³ siê Bóg) - s¹ obecne na niezliczonych obrazach.

Anio³ stró¿ i towarzysz
Wszystkie rzeczy widzialne tego œwiata sa ca³y czas pod piecz¹ anio³ów (Œw.Augustyn)
Z dziewiêciu zastepów anielskich, tylko archanio³y i anio³y opiekuj¹ siê ludŸmi podczas ich ¿ycia codziennego, s³uz¹c wsparciem i oddalaj¹c niebezpieczeñstwo. Jest wiele opowieœci w Biblii o opiece anio³ów nad ludŸmi.
Rafa³ to idea³ anio³a-stró¿a. W biblijnej ksiêdze Tobiasza pod postaci¹ ludzk¹ opiekuje siê m³odym Tobiaszem, wyjednuje mu rêkê Sary i na koniec przywraca wzrok staremu Tobiaszowi. Inna popularna scena ze Starego Testamentu, to ofiara Izaaka, kiedy to anio³ w ostatniej chwili zatrzymuje rêkê Izaaka chc¹cego z³o¿yæ swego syna w ofierze.
Andrea Verrocchio, Tobiasz i anio³ ,1480, National Gallery, Londyn Lorenzo Ghiberti, Ofiara Izaaka, 1401, Bargello, Florencja Caravaggio, Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu,1596, Galeria Doria Pamphilj, Rzym Filippo Bruneleschi, Œw.Mateusz, 1442, Santa Croce, Florencja
W scenach inspirowanych przez Nowy Testament anio³owie wspomagaj¹ Œwiêt¹ Rodzinê w jej ucieczce do Egiptu, anio³ pozdrawia trzy Marie przy grobie Pana a tak¿e Œwiêty Mateusz, jeden z czterech ewangelistów pisze sw¹ ewangeliê pod dyktando anio³a.

Opowieœæ zilustrowano dzie³ami nastêpuj¹cych artystów : Guariento di Arpo, Piero della Francesca, Rafael, Gianlorenzo Bernini,Simone Martini, Donatello, Taddeo Gaddi, Lorenzo Ghiberti, Sandro Botticelli, Cimabue, Ridolfo Ghirlandaio, Filippo Bruneleschi, Andrea Verrocchio, Michelangelo Merisi da Caravaggio,Pietro di Giovanni d'Ambrogio, Fra Angelico, Masaccio, Giusto de'Menabuoi, Carlo Braccesco, Federico Barocci, Andrea Mantegna
powrót do menu